ADRASAN


eldorado otel adrasan

Adrasan, Antalya’nın Kumluca ilçesine bağlı bir tatil yöresidir. Çevresi çam ağaçları ile kaplı ilginç bir koya sahip. Çevresi dağlar ve ormanlarla çevrili harika bir koy. Huzurlu keyifli tatil yapmak isteyenlerin gizli adresidir. 5 yıldızlı otellerden herşey dahil paket tatillerden sıkılanların doğa ile baş başa kalmak isteyenlerin tatil için seçtiği bu güzel koyda ister dinlenebilir istersenizde doğa aktiviteleri ile meşgul olabilirsiniz.

Karadan denize ters rüzgarlar alıyor ve bu yüzden rüzgar gücünün egemen olduğu geçmiş yıllarda yelkenliler bu koya giremeyip medeniyet izlerini Olympos, Phaselis, Antalya limanlarına taşımışlar. Olimpos ve Çıralıya çok yakın olan Adrasan’ın bir diğer önemli noktasıda tarihi trekking rotası olan Likya yolu üzerinde olmasıdır.

Adrasan ismi Rumca’dan geliyor . Sırtını Beydağları’na dayamış olan koyun zemini kum ve denizi sığ çevresi ise karayolu olmayan birbirinden ilginç doğal güzelliklerle dolu. Su sporlarına meraklı olanlar için de, eşi bulunmaz bir parkur niteliği taşıyor. Deniz suyu sıcaklığı yüksek ve sezonu uzun yörede, özellikle berrak ve 25-30 metreye yakın sualtı görüş mesafesine sahip deniz, balıkadam ve sualtı fotoğrafçıları için yeterli şartları oluşturuyor.

Adrasan’ın kapalı koyu, geniş ve uzun bir kumsala sahip. Her yerinden denize girme imkanı var. Koyun karşısındaki Musa Dağı’na bağlı Eliğ, tepesi çökmüş bir deveyi andıran silueti ile ilgi çekiyor. Koyun başında Markız tepesi yer alıyor. Adrasan koyunun her iki tarafından çıkılan orman içi yükseklikler, koyun ne kadar estetik olduğu konusunda fikir sağlayacak güzellikler sergiliyor.

Çevre gezilerine meraklı olanlar için Olympos antik kenti, sönmeyen ateşiyle mitolojik dağdaki Yanartaş, en yakın gezi yerleri. Çıralı, Kaş, Demre, Myra, Patara, Xantos, Phaselis ve Antalya ise diğer uğrak yerleriniz olabilir.